
Az energiaszolidaritás elve kötelezi az uniós intézményeket – helybenhagyta az OPAL határozat megsemmisítését az EU Bíróság
2021. július 15-én meghozott ítéletében az EU Bíróság elutasította azt a fellebbezést, amelyet Németország nyújtott be az OPAL-határozatot megsemmisítő 2019 szeptemberi EU törvényszéki ítélettel szemben. Az EU Bíróság egyetértett az EU Törvényszékkel abban, hogy az EUMSZ 194(1) cikkében rögzített energiaszolidaritási alapelv nem csupán politikai célkitűzés, hanem olyan, kötelező joghatások kiváltására alkalmas alapelv, amely a tagállamokat és az uniós intézményeket egyaránt köti, és amely alapjául szolgálhat valamely uniós aktus jogszerűségi felülvizsgálatához.

A főtanácsnok szerint jogszerűen semmisítette meg az OPAL-határozatot a Törvényszék
Sánchez-Bordona főtanácsnok 2021. március 18-án tette közzé indítványát az OPAL-határozat megsemmisítése ügyében folyó eljárásban. Ebben úgy foglal állást, hogy a Törvényszék jogszerűen semmisítette meg a Bizottság 2016-os határozatát, ezért azt javasolja az EU Bíróságnak, hogy utasítsa el Németország fellebbezését.

Mi lesz veled Északi Áramlat 2?
Az utóbbi hetekben gyakran szerepelt a hírekben, hogy a Németország és Oroszország közötti politikai feszültség miatt kérdésessé válhat az Északi Áramlat 2 gázvezeték sorsa. Ehhez kapcsolódóan érdemes felidézni, hogy a tavasz folyamán két döntés is érintette a vezeték működtetésének jogi környezetét, az építtetők számára mindenképpen kedvezőtlen módon.

Kellően független-e a kormánytól a szlovák energiahivatal? – még nem tudjuk
2020. június 11-én hozott ítéletet az Európai Unió Bírósága abban az előzetes döntéshozatali eljárásban (C-378/19), amelyet a szlovák alkotmánybíróság kezdeményezett, és amelynek fő kérdése az volt, hogy kellően független-e a szlovák kormánytól a szlovák energiapiaci szabályozó hatóság.

Németország támadja az OPAL ítéletet
Az EU Bíróság honlapján a napokban került közzétételre, hogy Németország milyen jogalapokon támadja a Törvényszék 2019. szeptember 10-i, az OPAL vezeték módosított üzemeltetési feltételeit jóváhagyó bizottsági határozatot megsemmisítő ítéletét. A nemrég közzétett dokumentumból az derül ki, hogy Németország elsősorban azt vitatja, hogy az EU és a tagállamok közötti energiaszolidaritás elve olyan alapelv lenne, amelyből konkrét jogok és kötelezettségek származnak az uniós intézményekre és a tagállamokra.