
Micula saga: ítéletet hozott az EU Törvényszék a megismételt eljárásban, elutasította a Micula testvérek kereseteit
5 évvel az első eljárásban hozott ítéletét követően a Törvényszék 2024 októberében meghozta az ítéletet a megismételt eljárásban. A 2019 júniusi, a Bizottság hatáskörének a hiányára tekintettel a Micula testvéreknek és vállalkozásaiknak közel 180 eurós kártérítést megítélő ICSID döntést tiltott állami támogatásnak minősítő bizottsági határozatot megsemmisítő ítéletet követően – ahogy mondani szokás – sok víz lefolyt a Dunán, és egyértelművé vált az EU Bíróság álláspontja nem csak a kétoldalú beruházásvédelmi egyezményekben kikötött választottbírósági útról, hanem konkrétan a Micula ügyben hozott döntésről is.

Ismét megerősítette az EU Bíróság, hogy módosíthatók a tagállami megújuló támogatási rendszerek
2024 júniusában az EU Bíróság egy újabb, szintén az olasz megújuló támogatási rendszer átalakítását érintő ítéletében erősítette meg, hogy a tagállamok jogosultak módosítani (vagy akár meg is szüntetni) a megújuló támogatási rendszereiket. E körben jogosultak például, ahogy az az olasz séma esetében is történt, a zöld bizonyítvány rendszerről feed-in-tariff rendszerre áttérni.

Az EU Bíróság megerősítette: a Bizottság csak az állami támogatásnak minősülő (és annak minősített) tagállami intézkedések összeegyeztethetőségét vizsgálhatja
Múlt heti ítéletében a Bíróság megerősítette a Törvényszék 2022 novemberi jogértelmezését, miszerint a Bizottság csak azoknak a tagállami intézkedéseknek az összeegyeztethetőségét jogosult vizsgálni állami támogatás szempontból, amelyeket előzetesen állami támogatásnak minősített. Ezzel elutasította a Bizottság fellebbezését, és megerősítette azt, ami a vonatkozó szabályozás és a joggyakorlat alapján eddig is egyértelmű volt, vagy legalábbis annak kellett volna lennie a Bizottság számára is.

Megszületett az első EU bírósági ítélet, amely egy volt tagállam kötelezettségszegését állapítja meg
Elmarasztalta az EU Bíróság az Egyesült Királyságot, amiért az országnak az Unióból való kilépését követően, de még abban az időszakban, amikor a volt tagállamot kötelezte az uniós jog számos rendelkezése, megszegte az ezekből eredő kötelezettségeit. A jogsértést az Egyesült Királyság, konkrétan annak a legfelsőbb bírósága, a Supreme Court azzal követte el, hogy a Brexitet követően alig két héttel elrendelte a Micula ügyben született ICSID döntés végrehajtását.

Megújuló forrásból termelt energia állami támogatása és a belső piac – a túlkompenzáció határokon átnyúló vizsgálata
Kivételes alkalom, hogy olyan EU törvényszéki ítéletről számolhatok be, amelynek tárgyalásán tavaly júniusban volt szerencsém hallgatóként, személyesen részt venni, a Lexcellence szervezésében.